Helyszín bemutatása:
A helyszín a Csiga-Biga Alapítvány székhelye.
A projekt megvalósításának tervezett helyszíne: 7100 Szekszárd, Bátaszéki u. 40.
HRSZ: 0324/177 külterület tulajdoni lap alapján
GPS: 46.324449, 18.698236
A nyitott kézműves műhely a Szekszárd Települési Érték Bizottság 5/2014.03.07. számú határozatában a települési értéktárba vételezte, mint kulturális örökséget. A helyszín előnye, hogy könnyen megközelíthető, parkoló kialakítása már megtörtént, mely alkalmas buszok számára is. A helyszín kerékpárral, helyi járatú busszal is elérhető.
I.Szakmai programok megvalósítása:
1. Interaktív népi játék kiállítás, magángyűjtemény /zsűrizett, Kézműves Remek címmel rendelkező tárgyak/, – és játszóház, népi játszóudvar, népi kismesterségek-fafaragás. Hagyományápolás, élő népművészet, nyitott kézműves népi játszóház minden korosztály számára.
A foglakozások interaktív módon adnak át ismereteket az adott témában, a hagyományőrzés, a népi kultúra megismerése során. Kiváló alkalmat jelent erre a népi játékeszközök bemutatása és játszóház lehetősége. A magyar népi kultúra értékeinek átadása, a hagyomány és a természet iránti fogékonyság megalapozása. A népi kismesterségek, mint a fafaragás is egy élő érték, mely a régmúlt időkbe nyúlik vissza.
Egy olyan világban, ahol mindent a gyors és állandó változás jellemez, nagy szerepe van az alkotó gondolkodásnak, kreativitásnak. A programsorozat keretein belül elkészített egyszerű használati- és dísztárgyak azonnali alkotói élményhez juttatják a résztvevőket.
2. Élményterápia- Interaktív Kutyás Játszó /magyar kutyafajták bemutatása kutyás játszóházi programokkal összekötve./
A programban a Csiga-Biga Alapítvány vizsgázott terápiás kutyái érvényes állategészségügyi igazolással vesznek részt. A kutya, mint személyiségfejlesztő tényező hatással van a gyermek szociális- és érzelmi fejlődésére, elősegíti a társas kapcsolatok kialakítását, azok alakulását. Javítja a gyermekek önértékelését. A kutya motiváló erő a gyermekek számára, aki elősegíti a gyermeknek a feladatra való figyelmének összpontosítását.
II.Fejlesztés
A szakmai programok megvalósításához szükséges feltételek kialakítása /tervrajz alapján/:
- kül-és beltéri foglalkoztató helységek kialakítása /többfunkciós helyiségek- időjárás független, célcsoport specifikus programelemek létrehozása/
- kiállító-és bemutatótér létrehozása /népi játék kiállítás, fafaragás/
- szociális blokk kialakítása
- látogatóbarát funkciók kialakítása
- interaktív bemutatási formák kialakítása
- udvarrendezés
- népi játszóeszközök
A projekt célja:
- élményközpontú,
- az aktív pihenést elősegítő helyszín létrehozása- látogatóbarát-és élményelemekkel bővítve,
- esélyegyenlőségi szempontok előtérbe helyezésével
Kiemelt feladatok:
- esélyegyenlőség biztosítása /ép-és akadályozott gyermekek és felnőttek számára is elérhetőek legyenek a programok, akadálymentesítés, integráció előtérbe helyezése/
- Fontos kialakítani a tudatos hagyományápolásra való hajlamot, hogy felhívjuk a fiatal korosztály figyelmét saját hagyományaik értékeire, kultúrájuk gazdagságára.
- kistérségi turizmus programkínálatának bővítése a borturizmussal szinkronban
- Szekszárd programkínálatába való bekapcsolódás /pl.: Mesefesztivál, Szüreti Napok/.
- kapcsolódás más turisztikai szolgáltatáshoz, már létező attrakcióhoz
- életkor független, családbarát megoldások alkalmazása